Câștigătorii și-au primit laurii, iar peste cea de-a 86-a ediție a premiilor Oscar s-a lăsat cortina. Cine sunt, totuși, cei care s-au bucurat și...
oscar_2014Câștigătorii și-au primit laurii, iar peste cea de-a 86-a ediție a premiilor Oscar s-a lăsat cortina. Cine sunt, totuși, cei care s-au bucurat și cum arată lista completă a câștigătorilor? Cine a pierdut?

„12 ani de sclavie“ a primit Oscar-ul pentru “Cel mai bun film”, în timp ce „Gravity: Misiune în spaţiu“ a adunat şase din cele zece nominalizări, inclusiv la categoria “Cel mai bun regizor”. Matthew McConaughey şi Cate Blanchett au fost desemnaţi Cei mai buni actori pentru rolurile din „Dallas Buyers Club“, respectiv „Blue Jasmine“, iar Di Caprio și Lupul de pe Wall Street s-au numărat printre cei lăsați pe dinafară.

Best Picture

“12 Years a Slave”

“American Hustle”

“Gravity”

“The Wolf of Wall Street”

“Dallas Buyers Club”

“Her”

“Nebraska”

“Philomena”

“Captain Phillips”

Ce actriţe au strălucit la Oscar-uri – Galerie foto 

Best Actor

Matthew McConaughey, “Dallas Buyer’s Club”

Christian Bale, “American Hustle”

Bruce Dern, “Nebraska”

Leonardo DiCaprio, “The Wolf of Wall Street”

Chiwetel Ejiofor, “12 Years a Slave”

 

Best Actress

Cate Blanchett, “Blue Jasmine”

Amy Adams, “American Hustle”

Sandra Bullock, “Gravity”

Judi Dench, “Philomena”

Meryl Streep, “August: Osage County”

 

Best Supporting Actor

Jared Leto, “Dallas Buyer’s Club”

Barkhad Abdi, “Captain Phillips”

Bradley Cooper, “American Hustle”

Michael Fassbender, “12 Years a Slave”

Jonah Hill, “The Wolf of Wall Street”

Best Supporting Actress

Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave”

Jennifer Lawrence, “American Hustle”

Sally Hawkins, “Blue Jasmine”

Julia Roberts, “August: Osage County”

June Squibb, “Nebraska”

Best Director

Alfonso Cuarón, “Gravity”

David O. Russell, “American Hustle”

Steve McQueen, “12 Years a Slave”

Alexander Payne, “Nebraska”

Martin Scorsese, “The Wolf of Wall Street”

Best Original Screenplay

Spike Jonze, “Her”

“American Hustle”

“Blue Jasmine”

“Dallas Buyers Club”

“Nebraska”

Best Adapted Screenplay

John Ridley, “12 Years a Slave” 

“Before Midnight”

“Captain Phillips”

“Philomena”

“The Wolf of Wall Street”

Best Original Song

“Let It Go” from “Frozen,” Robert Lopez and Kristen Anderson-Lopez

“The Moon Song” from “Her,”  Karen O. and Spike Jonze

“Ordinary Love” from “Mandela: Long Walk to Freedom,” U2 (Bono, The Edge, Adam Clayton, and Larry Mullen Jr.) and Danger Mouse (Brian Burton)

“Happy” from “Despicable Me 2,” Pharrell Williams

Best Original Score

Steven Price, “Gravity”

Alexandre Desplat, “Philomena”

William Butler and Owen Pallett, “Her”

John Williams, “The Book Thief”

Thomas Newman, “Saving Mr. Banks”

Best Production Design

Catherine Martin, Beverley Dunn, “The Great Gatsby”

“American Hustle”

“Gravity”

“Her”

“12 Years a Slave”

Best Film Editing

Alfonso Cuarón, Mark Sanger, “Gravity”

“12 Years a Slave”

“Captain Phillips”

“American Hustle”

“Dallas Buyers Club”

Best Cinematography

Emmanuel Lubezki, “Gravity”

“The Grandmaster”

“Inside Llewyn Davis”

“Nebraska”

“Prisoners”

Best Sound Editing

Glen Freemantle, “Gravity”

“Captain Phillips”

“All Is Lost”

“The Hobbit: The Desolation of Smaug”

“Lone Survivor”

Best Sound Mixing

Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, Chris Munro, “Gravity”

“Captain Phillips”

“The Hobbit: The Desolation of Smaug”

“Inside Llewyn Davis”

“Lone Survivor”

Best Foreign Language Film

“The Great Beauty”

“The Broken Circle Breakdown”

“The Hunt”

“The Missing Picture”

“Omar”

Best Documentary Feature

“20 Feet From Stardom”

“The Act of Killing”

“Cutie and the Boxer”

“Dirty Wars”

“The Square”

Best Documentary Short Subject

“The Lady in Number 6: Music Saved My Life”

“Cavedigger”

“Facing Fear”

“Karama Has No Walls”

“Prison Terminal: Last Days of Private Jack Hall”

Best Live Action Short Film

“Helium”

“Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)”

“Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything)”

“Pitaako Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)”

“The Voorman Problem”

Best Visual Effects

Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk, Neil Corbould, “Gravity”

“The Hobbit: The Desolation of Smaug”

“Iron Man 3”

“The Lone Ranger”

“Star Trek Into Darkness”

Best Animated Feature

“Frozen”

“The Croods”

“Despicable Me 2”

“Ernest and Celestine”

“The Wind Rises”

Best Animated Short Film

“Mr. Hublot”

“Feral”

“Get a Horse!”

“Possessions”

“Room on the Broom”

Best Makeup And Hairstyling

“Dallas Buyers Club”

“Bad Grandpa”

“The Lone Ranger”

Best Costume Design

Catherine Martin, “The Great Gatsby”

“The Grandmaster”

“American Hustle”

“The Invisible Woman”

“12 Years a Slave”

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *