A patra ediţie a turneului internaţional de bowling în sistem open din România, IDM Bucharest International Bowling Open, s-a încheiat cu victoria lui Bjorn...
IBIBO 2013 - Foto. Ovidiu Salavastru (5)A patra ediţie a turneului internaţional de bowling în sistem open din România, IDM Bucharest International Bowling Open, s-a încheiat cu victoria lui Bjorn Rudshagen, din Norvegia, care a obţinut premiul de 2500 de euro. Locul secund, de 1500 de euro, a fost adjudecat de către Giannis Stathatos, din Grecia, iar ultima treaptă a clasamentului a fost completată de Barry Foley, din Irlanda, de 1000 de euro, în timp ce principalul favorit al competiției, americanul Brian Valenta a ocupat locul șapte.

În fazele finale ale competiției, România a fost reprezentată de trei jucători, cele mai bune clasări fiind realizate de către Romeo Gagenoiu, locul al 11-lea, Cătălin Gheorghe – ocupantului poziției a 14-a și Marius Piticariu care a terminat pe poziția a 16-a.

„Turneul internațional de bowling a reunit pentru a patra oară la rând jucători cu un nivel de joc extrem de ridicat. Acest lucru poate fi remarcat și de media punctajelor, care a fost mult mai bună decât anul trecut. Numărul ridicat de înscriși, alături de numărul de participanți străini, ne demonstrează că IDM Bucharest International Bowling Open a devenit o provocare atractivă pentru jucători de top de la nivel mondial,” a declarat Dragoș Tigoianu, Marketing & PR Manager IDM Club București.

Turneul s-a desfășurat în perioada 18-24 noiembrie la Clubul IDM din Bucureşti sub egida World Tenpin Bowling Association (WTBA) şi European Tenpin Bowling Federation (ETBF) și a fost dotat cu premii totale de 100.000 de lei. În competiţia de anul acesta s-au înscris peste 70 de jucători profesionişti din 12 ţări. Printre aceştia s-au numărat profesionişti din Top 50 mondial precum: legenda bowlingului internațional Brian Voss, campionul en-titre Giannis Stathtos, campionul Norvegiei – Bjorn Rudshagen și jucătorul numărul unu în Irlanda – Barry Foley și americanul Brian Valenta.

Turneul din anul acesta s-a bucurat de sprijinul Brunswick, lider mondial în echipamente dedicate acestui sport. Pentru al patrulea an consecutiv, producătorul a lansa în premieră mondială, în cadrul turneului de la Bucureşti, cele mai noi bile ale sale: Brunswick Melle și DV8 Ruckus. Cu o tehnologie de ultimă oră, aceste bile sunt principala armă în deslușirea ungerii oficiale pentru turneu.

Lista partenerilor și susținătorilor turneului de bowling s-a extins în acest an cu următoarele companii: Aqua Carpatica, First Advertising și Serus România (Dacia, Renault, Nissan).